יוניברסל רובוטס נחום דוניצה

3 דרכים שבהן קובוטים יכולים לסייע לשרשרת האספקה

UNIVERSAL ROBOTS

מאת: חיים זכרמן, מנהל חטיבת רובוטיקה ואוטומציה בחברת SU-PAD, נציגת UR בישראל

רובוטים שיתופיים, או קובוטים, לא נוצרו כדי להחליף עובדים בשרשרת האספקה, אלא כדי לשפר את חווית העבודה שלהם. קובוטים עוזרים לעמיתיהם האנושיים על ידי סיוע במשימות שעלולות להיות חזרתיות, או אפילו מסוכנות לבריאות הגוף והנפש.

הנה שלוש דרכים שבהן קובוטים יכולים לסייע לעמיתיהם האנושיים, במיוחד בכל הנוגע לשרשרת האספקה:

יוניברסל רובוטס 1

שיפור יעילות זרימת העבודה

קובוטים נועדו לחוש בבני אדם ולהאט בבטחה או לעצור בנוכחותם. הם יכולים גם להתמקד במשימות מדויקות וחזרתיות יותר, מצב שמאפשר לעובדים אנושיים להתמקד בתהליכים מורכבים יותר.

בשרשרת האספקה, קובוטים מיועדים לרוב לאיסוף פריטים מהמדפים, או לטפל בחומרים עדינים. שרשרת האספקה של המעגלים המודפסים (PCB) כוללת בדיקה ובדיקה של רכיבים קטנים ושבירים. קובוטים יכולים לעזור בהרכבה ובדיקת רכיבי אלקטרוניקה כאלה.

קובוטים עוזרים גם בשיפור יעילות זרימת העבודה על ידי ׳השתלטות׳ על תהליך האריזה. כך למשל, Coty Cosmetics משתמשת בקובוטים של Universal Robots בשרשרת האספקה של מוצרי הקוסמטיקה שלה כדי לבחור ולהניח יחידות של מוצרי אבקה (בעגה, pans) מתחנה אחת לאחרת. ברגע שהיחידות הללו עוברות את בדיקת האיכות, הקובוטים משתלטים על המשימה החוזרת ונשנית של האריזה.

מאז הטמעת הרובוטים הראשונים, חסך המותג כחצי מיליון דולר בשנה. בנוסף, כעת הם יכולים להקצות את העובדים שלהם למשימות מורכבות יותר אך פחות מונוטוניות.

ארגון ארכיונים

מלבד עזרה בטיפול ואריזה של מוצרים, רובוטים יכולים גם לסייע לעובדים בניהול קבצי נייר וארכיונים. ניהול ארכיון הוא תהליך חיוני בכל עסק, אך הוא עשוי להיות רב זמן. למעשה, הרבה עובדים חווים קשיים בארגון ובניפוי ערימות של מסמכים. עסקים יכולים גם להפסיד הרבה זמן וכסף מניהול רשומות לקוי.

רובוטים הם נכס בתהליך שרשרת האספקה הזה מכיוון שהם יכולים לסרוק מסמכים תוך כמה שניות. לאחר מכן, הם יכולים לארגן את המסמכים הללו ולתייק אותם באזורים המיועדים לכך. זה הוכח כיעיל מאוד במקרה של ה-FBI, שפרס מערכת אחסון ואחזור אוטומטית (ASRS) לטיפול במיליוני מסמכים רגישים במתקן שלהם.

הגברת בטיחות העובדים

קובוטים גם עוזרים לעובדים על ידי שיפור הבטיחות במקום העבודה. קובוטים כבר נפרסים בסביבות בסיכון גבוה כמו בתי חולים ומתקני אבטחה. עם זאת, הרבה מהם משמשים גם בשרשרת אספקה לביצוע משימות מסוכנות, כמו הרמת משאות כבדים. זה מפחית את הסיכונים הפיזיים שעלולים לגרום לפציעות לעובדים.

לדוגמה, מפעל BMW בשפרטנבורג משתמש בקובוטים כדי לסייע לעובדים בהזזה ונשיאת חלקי רכב. זה ממזער את הסיכון לפציעה של העובדים מטיפול בחומרים כבדים. בעזרת קובוטים, מפעל הרכב הצליח להגביר את בטיחות העובדים ולבטל את הצורך של העובדים לבצע משימות מתישות פיזית.

קובוטים הם חידוש שיכול לשפר את סביבות העבודה ולסייע לעובדי שרשרת האספקה. עם שותפים רובוטיים אלה, העובדים יכולים לוותר על משימות חוזרות, מפרכות ואפילו מסוכנות כדי לשפר את הפרודוקטיביות ולהפחית סיכונים. לפיכך, חברות שרשרת האספקה, כמו גם עסקים בכל המגזרים, צריכות לשאוף לשלב רובוטיקה בכל מקום שהיא יכולה לעזור. זה משפר את מצב בטיחות העובדים ואף יכול להגביר את שביעות רצון העובדים.