14הטעויות הגדולות שמרכזי הפצה עושים ושמשפיעים על הרווח!

14הטעויות הגדולות שמרכזי הפצה עושים ושמשפיעים על הרווח!

איציק כהן יועץ לוגיסטי בכיר

מגוחך לטעון כי קיים פתרון יחיד לחסוך עליות אחסנה, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון כי לכל מרלו"ג או מחסן יש מאפיינים ייחודיים. הבעיה היא ברמת מקבלי ההחלטות אשר יכולים לשתק או לגרום לחוסר יעילות בפעילות. במילים אחרות, כשיש לך אנשי צוות עקשנים שלא מוכנים להסתגל לזמנים המודרניים או שהתפקיד שלהם עבר מעולם או שהפעילות היא מעבר ליכולתם ואתה עדיין נאחז בהם אתה מסתכן בתפעול יקר ובפרודוקטיביות נמוכה מאוד.

אמנם זה יהיה מגוחך לטעון כי קיים פתרון יחיד לחסוך עליות אחסנה, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון כי לכל מרלו"ג או מחסן יש מאפיינים ייחודיים. הבעיה היא ברמת מקבלי ההחלטות אשר יכולים לשתק או לגרום לחוסר יעילות בפעילות. במילים אחרות, כשיש לך אנשי צוות עקשנים שלא מוכנים להסתגל לזמנים המודרניים או שהתפקיד שלהם עבר מעולם או שהפעילות היא מעבר ליכולתם ואתה עדיין נאחז בהם אתה מסתכן בתפעול יקר ובפרודוקטיביות נמוכה מאוד.

הטעות הגדולה ביותר שרוב מרכזי ההפצה מתמודדים איתה היא נקודת מבט מיושנת, במילים אחרות חוסר הרצון להטמיע טכנולוגיות ואסטרטגיות חדשות. הטכנולוגיות והאסטרטגיות הקונבנציונליות והמיושנות גורמות למחסן ולעובדים בו להיות לא יעילים ויקרים. זוהי האחריות של מנהל המחסן להיות מעודכן בתהליכים ובשיטות החדשות של תהליכי קבלה / ניהול מלאי / הפצה ובהתאם לכך להמליץ, לשנות או לשדרג, במידה ונדרש, בעוד מועד את התהליכים על מנת למקסם את הפרודוקטיביות ולשמור עליות נמוכות. נוהלי מחסן מיושנים צפויים להפחית את היעילות ולהגדיל את העלויות השוטפות, מומלצים בכתבה זו 6 נקודות קריטיות שישפיעו על התהליכים:

  1. מלאי עודף

יש לפתח תהליכים שיגרמו לפעיליות המחסן להיות רזים ויבטיחו הקטנת רמות המלאי מבלי לפגוע בזמני אספקה או שירות ללקוחות ובכך גם לשפר את תזרים המזומנים מכיוון שפחות כסף יהיה מושקע במלאי. למרות שזה לא קל ומקשה על מנהל הרכש לשמור על הנחות גדולות ברכש המלאי, על מנהל הרכש לסגור על הזמנות מסגרת כאשר האספקה תתבצע במנות קטנות. אין ספק שזה לא קל להפחית את רמות המלאי למוצרים הנכונים, ויש להקפיד שהפחתת רמת מלאי למוצר שזז בתדירות גבוה תהיה מבוקרת.

  1. משרד ללא נייר

השימוש בניירת מאיטה את התפעול וגורמת לעיכובים, להחמצת הזדמנויות שנגרמות על ידי מסמכים שלא במקומם או אבודים או פריטים לא נכונים שנשלחו, קווי הפצה שלא יצאו ועוד… באמצעות "משרד ללא נייר" ניתן להפיק תועלת ממלאי טוב יותר בזמן אמת ושקיפות ; בקרה וקישוריות ; זמני תגובה מהירים יותר לדרישת הלקוח ; שיפור האחריות ומתן החלטות קלות יותר ; בידול תחרותי ונאמנות לקוחות חזקה וכמובן השפעה לטובה על הרווחיות. יתר על כן, ביטול תהליכים מבוססי נייר יסייע לחסכון בציוד מתכלה תוך שמירה על הסביבה.

  1. מיקומי המוצר במחסן

במחסן יעיל על המלקטים להיות מסוגלים לסיים כל הזמנה במהירות המירבית. על מנת לסייע לתהליך יש לדאוג למיקום המוצר קרוב ככל הניתן לעמדת האירוז והבקרה או לרציף המשלוחים. לכן נדרש תכנון מחסן נכון על ידי מנהל המחסן כך שיקטין את מרחק הנסיעה עבור המלקטים, אומנם זה לא קל לייעל מסלולי ליקוט אבל הזמן והמאמצים שמושקעים במיקסום יעילות הליקוט תניב תוצאות מעולות ואף תחתוך בעלויות.

  1. התעלמות ממוצרים בתהליך

דגש יתר על מסירה בזמן ללקוחות יכול לגרום לתהליכי הקבלה והאחסנה על המדף להאט. אבל תהליכים אלו חשובים לא פחות מהפצה. כדי לוודא שכל הפעולות במחסן נעשות באופן נכון ויעיל, על המנהל המחסן לשקול לייעד צוות עצמאי לכל אחד מהתהליכים וכך למנוע רשלנות בפעולות מסוימות. קבלה ואריזה יכולים להיות פעולות מיוחדות / מורכבות לכן מומלץ לייעד להם צוות מקצועי במיוחד בעת שימוש/ בטכנולוגיות חדשות כגון טכנולוגית קול, סריקה ו RFID עבור איסוף נתונים אוטומטי או תחנות עבודה ניידות.

  1. תחזוקה נמוכה

מחסן מבולגן עם אשפה על המדפים, משטחים משופעים, רציפי טעינה מוזנחים יכול להיות מקום קשה לעבוד ביעילות. זה לא רק חוסר מוטיבציה, אלא גם סיכון בטיחות לעובדים. מחסן עמוס יוצר חסימות המגבילות את הזרימה החלקה של העובדים וסחורות באזור העבודה ואנשי הצוות לעיתים קרובות מפסיקים לטפל במה שהם נדרשים לבצע. פרודוקטיביות מופחתת משפיעה גם על הרווחיות. לוחות זמנים מוגדרים ומעשיים הדורשים לסדר את האתר בכל תחילת כל משמרת היא אסטרטגיה טובה כדי להבטיח כי המעבר בין המשמרות הוא חלק וכך מתחילים לעבוד בצורה יעילה ובטוחה  ללא כל מכשולים או עיכובים הקשורים לפעילות ניקוי.

  1. השקעה נמוכה בפיתוח צוות

כאשר סביבת המחסן משתנה עם כניסתה של טכנולוגיה חדשה כדי להקל על תהליכים שונים, חשוב לא להזניח את הצרכים של פיתוח העובדים. אם לא תספק לעובדיך הזדמנויות לצמיחה האישית, הארגון עלול להתמודד עם תחלופת עובדים גבוהה יותר. לכן חסכוני יותר לשמור על העובדים עסוקים ועם מוטיבציה מאשר למצוא עובדים חלופיים.

 המסקנה: הגיע הזמן לאמץ טכנולוגיות ואסטרטגיות חדשות, להתייעל, לחסוך ולהרוויח יותר

המחסנים היעילים ביותר כבר מיישמים טכנולוגיות חדשות המאפשרות משלוח מהיר יותר, מלאי אחסון משופר וקבלת מידע מדויקת יותר. מחסן יעיל חשוב יותר מתמיד, ומנהלי מחסן חייבים להיות מסוגלים להבין את השינויים שיש לבצע כדי להשיג דיוק גבוה יותר, יעילות זמן ויעילות עלות בפעולות שלהם.

*איציק כהן הינו יועץ לוגיסטי בכיר טל' 055-9999559