נמל המפרץ תזקיקים

חברת שפיר זכתה במכרז להקמת נמל תזקיקים בחיפה

חברת נמלי ישראל (חנ״י) הודיעה הבוקר על זכייתה של חברת שפיר במכרז להקמת נמל תזקיקים במפרץ חיפה. נמל התזקיקים החדש יחליף את בתי הזיקוק ואת מסוף הדלקים הישן, שהוקם עוד בזמן השלטון הבריטי בא״י. המזח צפוי להיות מוכן בתוך כ-3 שנים.

נמל התזקיקים יאפשר פריקה וטעינה של תזקיקי נפט מכל הסוגים – החל מנפט גולמי ועד דלק מזוקק. הנמל יהיה בטיחותי ויעיל יותר מהנמל הקיים, ויהיה התקן מחמיר של הגנה מפני רעידות אדמה חזקות ואסונות טבע.

כיום, פועל בעיר התחתית של חיפה מסוף דלקים ישן, בתוך שטח נמל חיפה ובלב אזור אורבני הכולל משרדים ומסעדות. מסוף זה, וחוות המיכלים התפעולית הצמודה אליו, מהווים מפגע וסכנה בטיחותית, וכן אינם מתאימים לסטנדרטים המודרניים הנדרשים לטובת הפעלת מסוף דלקים איכותי. המזח החדש ירחיק את הסיכון מהעיר.

מבנה המזח החדש ייבנה באזור נמל המפרץ, במעגנה בין רציפים 7 ו-8, סמוך למסוף הכימיקלים. אורך המזח יהיה 480 מטרים, 24 מטר רוחב ו-14 מטר עומק.

מחברת נמלי ישראל נמסר עוד כי ״כיום נקודת הייבוא היחידה של גפ״מ למדינת ישראל היא דרך המקשר הימי של קצא״א באשקלון, הנמצא בים הפתוח ולא מאפשר תפקוד בתנאי מזג אוויר קשים או התלקחות ביטחונית ברצועת עזה. על כן ישנה חשיבות גדולה להקמת מסוף דלקים מודרני בסמוך לנמל המפרץ, כולל תשתיות לייבוא של גפ״מ שייצרו יתירות קריטית לייבוא גם במסוף אשקלון, כולל בימי מזג אוויר קשים. תשתית זו גם תקטין את מספר המשאיות שינועו בכבישי הארץ על מנת לספק לצפון המדינה תזקיקים וגפ״מ שמיובאים ממרכז ודרום הארץ״. 

שרת התחבורה מירי רגב: ״קידום בניית נמל התזקיקים במפרץ חיפה הוא פרויקט לאומי קריטי למשק האנרגיה, לתשתיות ולתחבורה, ולהגנת הסביבה בישראל. היכולת שלנו לאפשר פריקה וטעינה של תזקיקים ודלקים בצורה רציפה ובטוחה היא חלק בלתי נפרד מרציפות התפקוד של המשק. מדובר בנמל שיאפשר לנו גם להגדיל את היתירות כמדינה ולהעמיד מסוף דלקים חדשני בנוסף לזה הקיים בדרום הארץ״.

חברת שפיר היא בין הקבוצות המובילות בישראל בתחום התעשייה, הבנייה, ההנדסה והתשתיות. הקבוצה מתמחה במתן פתרונות מקיפים החל מייצור חומרי הגלם דרך תכנון, ייזום, הקמה והפעלה של הפרויקטים ההנדסיים הגדולים ביותר. ביניהם, כבישים, גשרים, נמלי ים, תשתיות רכבות ומוסדות לאומיים. החברה הקימה ביחד עם חברת אשטרום את נמל המפרץ ובסוף 2022 השלימה את רכישתה של חברת הלוגיסטיקה והשילוח פריץ. 

*****************************************

קרדיט לתמונה: הדמייה של נמל התזקיקים החדש. הדמייה באדיבות חנ״י

הידיעה באדיבות אתר Port2Port