"יצאת צדיק"

מאת: אבי בן חורין,תכנית הטלוויזיה בשם זה, שמוכרת כנראה לרובנו, אינה עובדת (לפחות עד עתה) בנושא הביטוח. לא שאין כשלים בענף, אך להעביר את המציאות העגומה/המרה למסך, זו כנראה משימה קשה, אבל אולי בעתיד יצליחו למצוא לכך פתרון. לכן, נאלץ אנחנו לנסות ולהראות את ההתנהגות "המוזרה", אם לא חסרת המקצועיות של העוסקים במלאכה באמצעות המילה הכתובה. במהלך פגישה של סוכן ביטוח עם יבואן, נדון נושא ביטוח המשלוחים עם הסברים בשפה מובנת

Read More »

"…ולא כל המרבה בסחורה, מחכים…"

מאת: אבי בן חורין, בפרקי אבות נאמר "… לא הביישן למד, ולא הקפדן מלמד, ולא כל המרבה בסחורה, מחכים…". המשמעות ברורה – צריך לפתוח את הפה ולשאול אולי אף לפתוח את הראש ולהבין. משום מה, בנושא הביטוח, המצב הוא לרוב הפוך. רוב המבוטחים, כמעט בכל ענפי הביטוח אינם שואלים, לא את עצמם ולא את הגורמים המקצועיים (ככל שהם מקצועיים) לגבי התמלילים המהווים את הכיסוי הביטוחי על תנאיהם וסייגיהם, אלא מתעניינים בפרט אחד – חשוב למדי, "כמה זה עולה לי?".

Read More »

"אי ידיעת החוק – אינה פוטרת מעונש"

מאת: אבי בן חורין, כלל זה ידוע ומוכר לכל, אך עוסק לרוב ביחסי האזרח והשלטון. מה לגבי היחס בין המבוטח למבטח? כאן, אפשר לעדכן במקצת את התמליל, אך להשאיר את הרעיון בתוקף – " אי ידיעת תנאי הפוליסה, אינה מונעת אי תשלום התביעה ". האם זה כה חמור? התשובה היא – לא בהכרח ! חברת ביטוח היא עסק מסחרי לכל דבר, ולעיתים יש לה שיקולים אחרים מאלו שמבוססים על המילה הכתובה. יחד עם זאת, מדוע להזדקק לכל מיני בקשות, תחינות, העדפות, קשרים וכדומה? מדוע לא להיות מודעים לכל המופיע בפוליסה ולנהוג בהתאם? האמת – זה לא פשוט.

Read More »

המגזר שמתעלם מהמצב

מאת אבי בן חורין. בימים אלו, כשהמגפה (בין אם מכנים אותה "קורונה" או 19 COVID) מתפשטת בעולם, קיימות קבוצות (מגזרים) שממשיכים לנהוג כאילו "אין חדש תחת השמש". כולנו מכירים את אלו שמתעלמים מההוראות, ממשיכים בהתקהלויות, אינם משתמשים במסכות פנים ובקיצור החוק (ההוראות) מהם והלאה. מי הקבוצה / המגזר הבעייתי ביותר? מסתבר שכולם טועים וחושבים שמדובר על מיעוט זה או אחר במדינה מסוימת או אחרת. הקבוצה שמתעלמת מכל ההוראות / הנחיות ובעצם מהמצב עצמו היא קבוצת הפיראטים.

Read More »

היכן נמצאת נקודת ה"גבול"?

מאת: אבי בן חורין* לא, איננו דנים בשאלה המדינית החשובה, שנמצאת אצלנו לרוב בתחילת סדר היום (ואולי בתחתית הרשימה) לאורך שנים – מהם הגבולות הרצויים/הנדרשים

Read More »

אל תסתכל בקנקן…..

מאת: אבי בן חורין, בפרקי אבות אנו קוראים" אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" והמשמעות הפשוטה של הפתגם היא אל תשפוט דבר או אדם על פי מראהו החיצוני אלא על פי תוכנו הפנימי. מה אומר הביטוח הימי? הכיסוי הוא – ALL RISKS OF LOSS OF OR DAMAGE TO THE SUBJECT MATTER INSURED משמע הכיסוי הביטוחי הוא לנשוא הביטוח – למטען, לסחורה וכנראה שלא לאריזה.
"כנראה"? מה באמת המצב? האם המכולה שבה נמצאים הפריטים בתוך קרטונים כלולה בביטוח הימי של בעל המטען? כולם יודעים שהתשובה שלילית. הבעלות על המכולה איננה של בעל המטען, ואם המצב שונה, אזי יפנה המבוטח למבטח ויבקש כיסוי בהתאם.

Read More »

תנאי סחר וביטוח ימי – האם צריך להיות קשר?

מאת: אבי בן חורין, האם האדם הסביר יודע את ההבדל? מכיר את התופעה? התשובה שלילית. במצב הנוכחי אפשר לשאול בהשתהות לגבי המצב הזה – מדוע בחרו מחברי ה I.C.C (סעיפי הביטוח הימי) ואנשי ה I.C.C (לשכת הסחר הבינלאומית) לנהוג כתאומים סיאמיים בנושא זה? כך או כך – זו המציאות.
במסמך של תנאי הסחר החדשים של 2020 כלולה כמובן התייחסות לשוני / מיוחדות בהקשר לביטוח משלוחים לעומת העבר ובתרגום לעברית של דפי ההסבר הנלווים לתנאים אנו קוראים "חידוד נושא הביטוח הימי/אווירי בין מוכר לקונה". מבלי להיכנס לשאלה מה פירוש "חידוד"

Read More »

עולם כמנהגו נוהג

מאת: אבי בן חורין*   יש האומרים שהעולם מתחמם והשינויים בסביבה ניכרים וצפויים להיות משמעותיים. יש האומרים  שמצבנו (ספציפית אצלנו כאן) טוב יותר ממה שהיה,

Read More »
לכתבת אבי בן חורין

למה "לי, לה, לו"– לבטח בחו"ל?

שמו של התיאטרון המוזיקלי הפעיל בתקופת הישוב טרם להכרזת העצמאות ובימי ראשית המדינה (1944-1954 ) אינו בדיוק מתאים לרעיון שבכותרת הנ"ל. הרישום הנכון צריך להיות "לי, לה – לא!", או במילים אחרות – ביטוח ימי (כלומר ביטוח משלוחים בים, באוויר, ביבשה) כדאי ועדיף לערוך בישראל, על אף כל הטענות המועלות כמעט מדי יום כנגד התנהלות המבטחים והרגשת האכזבה הקשה המופיעה בפי כל, בעת הניסיון לממש את כיסויי הפוליסה.

Read More »
marine-insurance

"האומר דבר בשם אומרו"

מסכת אבות מונה חמישים תכונות הנדרשות מהאדם המושלם והאחרונה שבהן היא "האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם". אמירה בשם, כך מסבירים, מלמדת על צניעות

Read More »